სახელი : ანას სამკერვალო
ანა კილასონიძე ოთხი მცირეწლოვანი შვილის დედაა, რომელიც ლაგოდეხის სოფელ კართუბანში ცხოვრობს. ანა დიდი ხანია დაინტერესებულია სხვადასხვა აქსესუარის და საზეიმო ტანსაცმლის დამზადებით და ყოველთვის სურდა ამ საქმის დაწყება. სამკერვალოს გახსნის მიზნის, ანამ გაეროს ქალთა ორგანიზაციის მიერ მხარდაჭერილ ქალთა ეკონომიკური გაძლიერების პროექტში მიიღო მონაწილეობა.
პროექტის დახმარებით, ანამ დიდი ხნის ოცნება აიხდინა და ორი საკერავი მანქანა შეიძინა, ასევე სხვა წვრილმანი მასალები. ამასთან ერთად, დამატებით თავისი თანხებიც გამოყო და ახლა აქტიურად მისდევს სამკერვალო საქმიანობას. უკვე მომხმარებლებიც ჰყავს და თანდათან გაფართოვებაზეც ფიქრობს. ანა ყოველდღე ზრუნავს თავისი პროდუქციის ხარისხის ზრდაზე და მომხმარებელს მრავალფეროვან არჩევანს სთავაზობს: სხვადასხვა მასალისგან დამზადებული სამაჯურები, ყელსაბამები და საყურეები; თმის აქსესუარები; ლამაზად გაფორმებული კაბები და ა.შ.
მომავალში ანა, ცალკე შენობაში აპირებს სამკერვალო საწარმოს გახსნას  და სხვა ქალებსაც დაასაქმებს. წარმოების გაზრდისთვის კი მას დამატებითი მასალების შეძენა ესაჭიროება.

Ana Kilasonidze is a mother of four young children from the village of Kartubani in Lagodekhi municipality. She has been interested in making various accessories and carnival clothing for a long time and always wanted to start this business.
In order to open a sewing enterprise, Ana participated in a Women's Economic Empowerment project supported by UN Women. The project helped Ana to make her dream come true and she purchased two sewing machines, as well as other materials for starting the business. In addition, she has also contributed her own resources and now she’s actively involved in an entrepreneurial career. Ana already has customers and wants to expand her business step by step. Everyday Ana thinks to improve the quality of her production and offers her costumers various interesting choices: bracelets, necklaces and earrings made of different materials; headbands; beautifully decorated dresses, etc.
In future Ana plans to open a sewing enterprise in a special building out of her home and employ other women as well. To increase production, she needs to purchase additional materials.